Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości
- 21
Projekt „POLoNEs”
W dniu 8 listopada 2019 r. w ramach projektu „POLoNEs” Przyczyny – Ograniczenie – Likwidacja Niskiej Emisji, uczniowie naszej szkoły z klasy V i VI uczestniczyli w pokazie laboratorium mobilnego, które przyjechało do Brzeska.
Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawili nam informacje o tym, jak powstaje smog oraz jakie są przyczyny niskiej emisji. Omówili również sposoby czerpania energii w gospodarstwach domowych. Dowiedzieliśmy się, jakie są odnawialne źródła energii, które można zastosować w domu, a tym samym jak można wpłynąć na jakość powietrza, którym oddychamy.
Warsztaty „Fascynujący świat pszczół”
7 listopada 2019 r. do naszej szkoły przybył z wizytą mistrz pszczelarstwa – pan Aleksander Rębacz, właściciel pasieki „Boża iskierka”. Pasieka usytuowana jest w Męcinie Małej, znajdującej się w Beskidzie Niskim, w przepięknej krainie pełnej lasów i łąk z dala od wielkich ośrodków przemysłowych, co ma ogromny wpływ, na jakość pozyskiwanych przez pszczoły miodów.
W trakcie prezentacji dowiedzieliśmy się, jakie są zwyczaje pszczół oraz poznaliśmy drogę, jaką pokonują od kwiatka po produkt finalny, czyli miód. Mieliśmy okazję zajrzeć do wnętrza ula oraz dotknąć plastra pszczelego. Największe nasze zainteresowanie wywołały oczywiście żywe pszczoły, które mogliśmy z bardzo bliska zobaczyć, a nawet usłyszeć.
Pan Aleksander opowiedział nam historię powstawania uli, pokazał różne ich rodzaje, budowane kiedyś i obecnie. Zaprezentował dawne oraz współczesne stroje i akcesoria pszczelarza. Opowiedział nam o różnorakich zagrożeniach czyhających na pszczoły, jak wygląda życie w ulu, jaka panuje w nim hierarchia oraz omówił role i zadania poszczególnych rodzajów pszczół. Wyjaśnił nam, w jaki sposób pszczoły poznają się nawzajem i jakie próby muszą przejść, zanim zostaną wpuszczone do swojego ula, strzeżonego przez pszczoły strażniczki.
Na zakończenie spotkania zrobiliśmy świece z plastrów wosku. Bartnik podarował każdemu z nas książeczkę własnego autorstwa, drewniany nożyk oraz wręczył certyfikat uczestnictwa w warsztatach.
B.P.
9
SAŁATKOWY ZAWRÓT GŁOWY
W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”, podczas jednych z październikowych zajęć, uczniowie klasy II i III samodzielnie wykonali jesienne, zdrowe surówki oraz sałatki.
W tym dniu dzieci przyszły do szkoły wyposażone w nietypowe przyrządy: deseczkę do krojenia, nóż, fartuszek no i oczywiście kolorowe, pachnące owoce i warzywa. Były jabłka, gruszki, ogórki, banany, śliwki, pomidory, winogrono, pomarańcze, marchewki, kiwi, mandarynki, papryki …
W szkolnej jadalni unosiły się zapachy przyniesionych przez dzieci „smakołyków”. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków uczniowie zamienili się w prawdziwych kucharzy. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. W zależności od upodobań kulinarnych każdy przyrządzał sałatkę według własnego przepisu.
Wspólne przyrządzanie, a następnie degustacja zdrowych i pysznych sałatek sprawiła dzieciom wiele radości. Sałatki udały się, wyszły wspaniale! Nikogo nie trzeba było namawiać do ich spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.
Po takich zajęciach dzieci na pewno zapamiętają, że to, co zdrowe może być również bardzo smaczne.
B.P.
9
Spektakl Kamienie na szaniec
28 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły z klas VI, VII i VIII obejrzeli w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku adaptację sceniczną książki Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, prezentowaną przez Kielecki Teatr Lektur. Realizatorzy przedstawienia, opowiadającego o losach młodych bohaterów - Alku, Rudym i Zośce, zastosowali konwencję wywiadu, wykorzystali także fragmenty filmów dokumentalnych i fotografii z czasów okupacji hitlerowskiej. Multimedialne środki przekazu, gra świateł oraz nowoczesna aranżacja muzyczna były atutami prezentowanego widowiska.
Ta kolejna lekcja historii uzmysłowiła młodym ludziom, że pamięć o bohaterskich czynach ludzi, którzy walczyli za Ojczyznę, musimy pielęgnować, bo oddali oni życie za wolną Polskę i niepodległość, którą my teraz możemy się cieszyć.
K.G.
SPOTKANIA Z FIZYKĄ
23 października br. uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych z fizyki.
Zajęcia miały miejsce na Wydziale Fizyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Tematem pierwszego spotkania były zagadnienia związane dynamiką, działem fizyki zajmującym się badaniem ruchu ciał pod wpływem działających na nie sił.
Uczniowie dowiedzieli się, jak siły wpływają na ruch ciał, kiedy ruch jest jednostajny, a kiedy zmienny i jak zmienić rodzaj ruchu. Poznali treść zasad dynamiki Newtona oraz kilka rodzajów oporów ruchu i myślę, że potrafią już opisać ich wpływ na ruch ciał.
Następnie siódmoklasiści i ósmoklasiści samodzielnie przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia fizyczne. Ich zaangażowanie świadczyło o zainteresowaniu omawianą tematyką.
Zajęcia te są realizowane w ramach innowacji pedagogicznej. Następne spotkanie już w grudniu, a będziemy się zajmować – prądem stałym.
K.K.
15
WYCIECZKA DO TYŃCA I KRAKOWA
16 października 2019 r. uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw odwiedziliśmy opactwo benedyktynów w Tyńcu. Podczas wizyty w klasztorze uczestniczyliśmy w warsztatach w czasie, których nie tylko zwiedzaliśmy poszczególne zakamarki opactwa, ale również – poprzez rozwiązywanie zadań – poznaliśmy bogatą historię zakonników z Tyńca.
Następnie udaliśmy się do Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata w Krakowie. Podzieleni na dwie grupy, każda grupa w towarzystwie swojej pani przewodnik, wyruszyliśmy we wspólną podróż po całym świecie!
Nasza wyprawa obejmowała Afrykę, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić ghańską wioskę, która zrobiła na nas duże wrażenie. Zobaczyliśmy, jakie cuda można otrzymać z pozoru niepotrzebnych śmieci. W Arktycznej Krainie mogliśmy podziwiać wnętrze igloo. Dalej zwiedzając, przekonaliśmy się, jak wygląda jurta mongolska, obejrzeliśmy charakterystyczne przedmioty dla tego regionu, a także niepowtarzalne wnętrze mongolskiego namiotu. Odwiedziliśmy również wioskę Indian oraz Peru. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda andyjska chata oraz w jakich warunkach mieszkają i uczą się biedne dzieci z Peru.
Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Wszyscy doskonale się bawiliśmy. Była to fascynująca i bardzo pouczająca wyprawa.
B.P.
20
HAPPENING "BĄDŹ WIDOCZNY NOŚ ODBLASKI"
Akcja miała na celu promowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz uświadomienia lokalnej społeczności, jak ważne jest bycie widocznym po zmroku, zwłaszcza w pochmurne jesienno – zimowe wieczory. Podczas przemarszu ulicami Szczepanowa, uczniowie nieśli transparenty z hasłami zachęcającymi do używania elementów odblaskowych. Na szczęście w ostatnich latach noszenie odblasków staje się coraz bardziej popularne, jednak wciąż zdarzają się osoby, które poruszają się bez takiej ochrony. Jesienną porą, gdy dni stają się coraz krótsze, często w ubraniach ciemnego koloru piesi poza terenem zabudowanym są praktycznie niewidoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. To, że pieszy widzi światła samochodu, niekoniecznie oznacza, że sam jest widziany. Warto o tym pamiętać. Akcja ta jak co roku wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców.
M.R.
25
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W dniu 16 października 2019 r. odbyło się spotkanie z Policjantami Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku aspirantem Winicjuszem Polkiem i młodszym aspirantem Pawłem Paterem. Panowie w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, dlaczego należy nosić elementy odblaskowe i jak zachować się w sytuacji gdy jesteśmy świadkami wypadku drogowego. Wszyscy uczniowie słuchali z zaciekawieniem, a na koniec zadawali pytania.
M.R.
3
ŚWIĘTO DRZEWA
„Święto drzew dziś obchodzimy,
Zdrowia, szczęścia im życzymy.
Niechaj rosną wzwyż do góry,
Niech sięgają aż pod chmury.
Nasze ukochane drzewa,
w waszych liściach ptaszek śpiewa,
wasza zieleń da powietrze
to dla ludzi jest najlepsze.
Sadźmy krzaki, sadźmy drzewa,
Żeby zawsze ptak mógł śpiewać,
By powietrze było czyste
Dbaj o zieleń oczywiście!”
„Drzewa dla klimatu” to hasło 17. edycji programu Święta Drzewa Klubu Gaja. Nasza szkoła dołączyła się, już po raz kolejny, do obchodów tego święta. 17 października 2019 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach w czasie, których odkrywali, co nam dają drzewa.
Dzieci dowiedziały się, iż drzewa nie tylko są miłe dla oka, oczyszczają powietrze, dają smaczne owoce, materiał na budowę domu, chronią przed palącym słońcem w upalny dzień, ale również mają znaczący wpływ na nasz klimat. Przede wszystkim, powszechnie znany jest fakt, że aktualny stan lasów jest bezpośrednio powiązany z katastrofą klimatyczną: dramatyczne wylesianie przyczynia się do globalnego ocieplenia i odwrotnie – zmiany klimatu niszczą między innymi leśne ekosystemy.
Kulminacyjnym punktem obchodów Święta Drzewa było działanie praktyczne – sadzenie drzewka w szkolnym ogrodzie. W tym roku dzieci własnoręcznie zasadziły Pęcherznicę kalinolistną szczepioną na pniu, której purpurowo-brązowe liście będą pięknie kontrastować z żółtymi liśćmi klonu pospolitego, posadzonego w ubiegłym roku.
B.P.
4
DZIEŃ KROPKI
My 😊, uczniowie klasy III jesteśmy częstymi gośćmi Pani Bibliotekarki w Publicznej Bibliotece w Szczepanowie. Tym razem uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Panią Marlenkę Międzynarodowym Dniu Kropki- święcie kreatywności, odwagi i zabawy.
Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Pisarz nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Pani bibliotekarka w ten dzień zorganizowała dla nas wiele działań, które pomogły odkryć talenty, poznać nasze mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim była oczywiście kropka.
Bawiliśmy się świetnie i wiele się nauczyliśmy. Najważniejsze, aby uwierzyć we własne siły, być odważnym i myśleć pozytywnie.
A.D.
WIZYTA W OŚRODKU ZDROWIA W SZCZEPANOWIE
W piątek 4 października 2019 r. uczniowie klasy II wybrali się z wizytą do Ośrodka Zdrowia w Szczepanowie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem oraz pracą pielęgniarki.
Pani Renata Woda oprowadziła dzieci po ośrodku i opowiedziała, czym zajmuje się pielęgniarka. Uczniowie dowiedzieli się, że ten piękny, na co dzień wykonywany przez nią zawód, jest szlachetny, ale i bardzo odpowiedzialny.
Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające. Dzieci utrwaliły wiadomości na temat sposobu dbania o swoje zdrowie poprzez właściwe odżywianie, przestrzeganie zasad higieny oraz zdrowego stylu życia.
Wszyscy uczniowie mieli również okazję zważyć się i zmierzyć oraz zostali poddani badaniu wzroku. Na koniec spotkania dostali naklejki z napisem „Dzielny pacjent”.
B.P.
WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I KRAKOWA
8 października uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami wzięły udział w wycieczce do Oświęcimia i Krakowa.
Odwiedziliśmy jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Polsce – były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy obiekty na terenie obozu takie jak baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, komorę gazową i krematorium. Dowiedzieliśmy się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Była to smutna lekcja historii.
Kolejnym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Wawelu w Krakowie. Rozpoczęliśmy je od Katedry na Wawelu oraz Krypt, gdzie spoczywają polscy władcy i bohaterowie narodowi. Następnym punktem była Wieża Zygmuntowska z najsłynniejszym dzwonem - dzwonem Zygmunta.
Po zakończeniu zwiedzania wszyscy byliśmy zadowoleni i zmęczeni. To była udana wycieczka.
1
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
4 października 2019r. w naszej szkole odbył się IX Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Przygotowania trwały cały tydzień, podczas którego aktywnie przypominaliśmy sobie tabliczkę mnożenia. Odbyły się liczne zabawy m.in. „Królowa skakanki”, „Jeden z dziesięciu” oraz konkursy na Mistrza Tabliczki mnożenia. Przygotowaliśmy także plakaty z wierszami ułatwiającymi zapamiętanie tabliczki mnożenia.
W dzień obchodów uczniowie klas III i IV utworzyli Patrole egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz dorosłych spotkanych w sklepach, Bibliotece Publicznej, przedszkolu, aptece. Wszyscy, którzy zdali egzamin otrzymali certyfikat „Eksperta tabliczki mnożenia”.
Okazało się, że tabliczka mnożenia jest używana nie tylko na lekcjach w szkole ale także przydatna w życiu codziennym i wszyscy ja doskonale znają.
Była to świetna zabawa i nauka.
24
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
11 października w naszej szkole odbyło się święto wszystkich uczniów, nauczycieli
i pracowników szkoły, czyli Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy IV przygotowali humorystyczny program artystyczny pod tytułem „Atlas uczniów”, w którym w zabawny, bliski uczniom, ale i nauczycielom sposób, zaprezentowali zachowania uczniowskie na wzór różnych gatunków grzybów. Nie zabrakło również życzeń od Samorządu Szkolnego.K.G.
14
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
4 października 2019 roku był niezwykle ważnym dniem dla całej społeczności naszej szkoły, bowiem w tymże dniu odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Swe kandydatury zgłosili następujący uczniowie: Radosław Gancarz, Kinga Maria Mazur, Michał Mazur, Karol Wolnik i Patrycja Zagórska. Po krótkiej prezentacji, w której kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze wszyscy uczniowie udali się do klas, aby oddać głosy na swych faworytów. W wyniku głosowania dzieci i młodzież z klas II- VIII wybrali swoich przedstawicieli.
Komisja skrutacyjna w składzie: Julia Misina, Sylwia Stempak i Sebastian Pasula dokładnie przeliczyli głosy i ogłosili wyniki wyborów na tablicy informacyjnej SU.
Przewodniczącym został Karol Wolnik, zastępcą- Radosław Gancarz. Kinga Maria Mazur, Michał Mazur oraz Patrycja Zagórska- to członkowie Zarządu SU.
4 października 2019 roku był niezwykle ważnym dniem dla całej społeczności naszej szkoły, bowiem w tymże dniu odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Swe kandydatury zgłosili następujący uczniowie: Radosław Gancarz, Kinga Maria Mazur, Michał Mazur, Karol Wolnik i Patrycja Zagórska. Po krótkiej prezentacji, w której kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze wszyscy uczniowie udali się do klas, aby oddać głosy na swych faworytów. W wyniku głosowania dzieci i młodzież z klas II- VIII wybrali swoich przedstawicieli.
Komisja skrutacyjna w składzie: Julia Misina, Sylwia Stempak i Sebastian Pasula dokładnie przeliczyli głosy i ogłosili wyniki wyborów na tablicy informacyjnej SU.
Przewodniczącym został Karol Wolnik, zastępcą- Radosław Gancarz. Kinga Maria Mazur, Michał Mazur oraz Patrycja Zagórska- to członkowie Zarządu SU.
A.D.
9
SPRZĄTANIE ŚWIATA
We wrześniu, wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2019”. Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY”.
Głównym celem akcji było zachęcenie do podjęcia działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani, w takim stopniu jak dotąd, zużywać i niszczyć środowiska.
Zmotywowani szczytnym celem, zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki na śmieci ruszyliśmy na wielkie wspólne sprzątanie. Klasa I wysprzątała teren wokół szkoły, natomiast klasy II-VIII wspólnie z opiekunami udali się na dłuższe wyprawy ulicami Szczepanowa. Efektami naszej pracy są worki pełne „śmieci” świadczące o tym, iż w tej kwestii jeszcze jest wiele do zrobienia.
B.P.
8
80 ROCZNICA BOMBARDOWANIA WĘZŁA KOLEJOWEGO BRZESKO-SŁOTWINA
5 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach upamiętniających Ofiary Bombardowania węzła kolejowego Brzesko-Słotwina, które odbyły się przy pomniku obok kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Słotwinie.
Po uroczystej mszy świętej, pod pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenie z pierwszych dni września 1939 roku, został odczytany Apel Poległych. Na zakończenie uroczystości delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, w imieniu całej społeczności, złożyła wiązankę.
B.P.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Życzymy wszystkim wielu sukcesów.
3
Plan lekcji
- Wyświetl lub wydrukuj obecny plan lekcji Ta szkoła jeszcze nie opublikowała planu lekcji.
Archiwum Aktualności